Choroby pomidora: objawy, zapobieganie i zwalczanie

choroba pomidora

Choroby pomidora to prawdziwe wyzwanie dla każdego ogrodnika. Te smaczne owoce mogą paść ofiarą grzybów, bakterii i wirusów, które niszczą rośliny i psują plony. Zanim więc weźmiesz się za sadzenie pomidorów, poznaj ich najgroźniejszych wrogów i dowiedz się, jak ich zwalczać.

Najczęściej występujące choroby pomidorów

Na liściach pomidora pojawiły się plamy – co teraz?

Pojawienie się plam na liściach pomidora nigdy nie zwiastuje niczego dobrego. Jest oznaką różnych chorób lub szkodników. Te trzy pytania pomogą zidentyfikować problem. 

Jakie są plamy? Określ ich kształt, kolor (np. czarne plamy) oraz wielkość (np. mała plamka). 
Gdzie się znajdują? Całe rośliny, liście i pędy, czy może korzenie pomidora. 
Czy są jakieś inne objawy? Deformacja liści, liście się zwijają, nalot, więdnięcie.

Co mogło spowodować chorobę pomidora? 

Odpowiedzi może być kilka.

  • Zaraza ziemniaczana: brązowe plamy z białą obwódką, zgnilizna owoców.
  • Mączniak prawdziwy: biały nalot na liściach, deformacja owoców.
  • Szara pleśń: brunatne plamy na owocach, pokryte szarą pleśnią.
  • Alternarioza: brunatne plamy na liściach z żółtą obwódką.
  • Plamistość liści pomidora: różne rodzaje plam, często z wyraźnymi obwódkami.

Poniżej opiszę każdą z wymienionych chorób dokładniej. 

Ziemniak + pomidor = zaraza ziemniaka na pomidorze

Zaraza ziemniaczana rozwija się błyskawicznie w sprzyjających warunkach: ciepłej temperaturze i dużej wilgotności. Zarodniki grzyba mogą pochodzić z gleby, porażonych roślin lub powietrza, niczym niewidzialny wróg atakując znienacka.

Jak walczyć z tym groźnym patogenem? Niestety, zarażone pędy i owoce trzeba bezwzględnie usunąć i zniszczyć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie fungicydów, jednak należy to robić ostrożnie i zgodnie z instrukcją, aby nie zaszkodzić środowisku.

Mączniak prawdziwy – najpopularniejsza grzybowa choroba pomidora

Mączniak prawdziwy to biały nalot na liściach pomidora. Początkowo łatwy do usunięcia, z czasem staje się coraz grubszy i bardziej szorstki. Czym jest właściwie ten nalot? To grzybnia, która wysysa z rośliny energię i składniki odżywcze.

Choroba rozwija się błyskawicznie w ciepłych i suchych warunkach, a jej zarodniki mogą łatwo przenosić się na inne rośliny. Porażone liście żółkną, deformują się i zamierają. Owoce chorej rośliny są mniejsze i mniej smaczne.

W walce z mączniakiem prawdziwym ważne jest szybkie działanie. Należy usuwać porażone liście i pędy. W razie potrzeby warto zastosować odpowiedni fungicyd.

Sucha zgnilizna pomidora – niedobór wapna w glebie

Początkowo mała, szklista plama, która z czasem powiększa się i staje się brunatna, a w końcu czarna. Porażone owoce stają się twarde i nie nadają się do jedzenia.

Choroba ta nie jest zaraźliwa, ale może powodować znaczne straty w plonach. Występuje najczęściej w czasie upałów i niedoboru wapnia w glebie.

Rak bakteryjny pomidora

Początkowo objawy są niepozorne: żółknięcie liści, więdnięcie pędów, a czasem nawet więdnięcie całej rośliny. Z czasem na łodygach i ogonkach liściowych pojawiają się brunatne smugi, a na owocach małe, ciemne plamy.

Choroba jest bardzo zaraźliwa i może szybko rozprzestrzenić się na całą plantację, niszcząc nawet całe plony. Bakterie odpowiedzialne za tę chorobę, mogą przetrwać w glebie, na resztkach roślinnych, a nawet w nasionach.

Zwalczanie raka bakteryjnego pomidora jest niezwykle trudne. Niestety, nie ma skutecznych metod chemicznych, a porażone rośliny należy usuwać i niszczyć.

Co zrobić z chorymi pomidorami i jak bronić uprawę pomidorów przed zarazą?

Jeśli zauważysz objawy chorób na pomidorach, postępuj zgodnie z tymi krokami.

  • Usuń porażone liście i owoce.
  • Zniszcz je, aby nie rozprzestrzeniać choroby. Najlepiej spal.
  • Zastosuj odpowiedni fungicyd zgodnie z instrukcją na etykiecie.
  • Zapobiegaj dalszemu rozwojowi choroby poprzez:
    • Zapewnienia dobrej cyrkulacji powietrza.
    • Unikaj zraszania liści podczas podlewania.
    • Postaw na odporne gatunki pomidorów.

Opryski pomidorów

Opryski chemiczne i naturalne metody zwalczania chorób pomidorów są kluczowe w utrzymaniu ich w zdrowiu. Przygotujemy na ten temat osobny artykuł.

Wpływ wilgotności powietrza na choroby pomidorów

Wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi chorób grzybowych u pomidorów. Zarodniki grzybów mnożą się w wilgotnym powietrzu i atakują liście, łodygi i owoce. Porażone rośliny więdną, żółkną i gniją. 

Dlatego ważne jest, aby zapewnić pomidorom dobrą cyrkulację powietrza. Uprawiaj je w rozstawie, aby liście nie stykały się ze sobą. Unikaj zraszania liści podczas podlewania, bo to sprzyja rozwojowi grzybów. W razie potrzeby zastosuj fungicydy

Jak wygląda alternarioza na pomidorach?

Alternarioza objawia się brunatnymi plamami na liściach pomidorów. Plamy mają żółtą obwódkę, czasem z koncentrycznymi pierścieniami. Mogą się również pojawiać na łodygach i owocach. W zaawansowanym stadium choroby liście żółkną i ostatecznie zamierają. 

Uprawa pomidora w tunelu – jakie niesie ryzyko? 

Uprawa pomidora w tunelu przede wszystkim niesie ryzyko chorób grzybowych i bakteryjnych sprzyjanych przez ciepło i wilgoć. Jak więc zapobiec im?

  • Uprawiaj odporne odmiany.
  • Wietrz tunel
  • Unikaj zraszania liści.
  • Stosuj naturalne „przeciwdziałacze”, jak np. wywar z pokrzyw. 
  • Opryski również mogą zdziałać cuda.
  • Usuwaj porażone owoce, liście i łodygi.

Co jeszcze warto wiedzieć o chorobach pomidorów?

Zaraza ziemniaczana – historyczny wróg

Zaraza ziemniaczana, znana również jako zaraza pomidora, to choroba grzybowa, która doprowadziła do Wielkiego Głodu w Irlandii w połowie XIX wieku.

Szara pleśń – nie tylko na pomidorach

Szara pleśń to choroba grzybowa, która może porażać wiele różnych roślin, nie tylko pomidory. Rozwija się w wilgotnych warunkach, dlatego ważne jest unikanie zraszania liści pomidorów podczas podlewania.

Fytoftoroza – zgnilizna korzeni pomidora i łodyg

Fytoftoroza to choroba grzybowa, która powoduje zgniliznę korzeni i łodyg pomidorów. Rozwija się w wilgotnej glebie, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniego drenażu w uprawie pomidorów.

Scroll to Top