Zamiokulkas: pielęgnacja, uprawa, kwitnienie i rozmnażanie zamiokulkasa zamiolistnego

zamiokulkas w doniczce

Zamiokulkas (zamioculcas, zamia), znany również jako dolarowe drzewko lub kwiat diamentowy, to roślina doniczkowa o charakterystycznych, mięsistych liściach i niezwykłych zdolnościach do kwitnienia w warunkach domowych. W tym tekście przedstawiamy wszystkie informacje, które musisz znać, nim uprawa zamiokulkasa w Twoim domu stanie się faktem. 

Uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, nawożenie i przesadzanie zamiokulkasa – czyli wszystko, co musisz wiedzieć!

Jeśli będziesz się trzymać poniższych punktów, to pielęgnacja zamiokulkasa nie powinna sprawiać Ci żadnych problemów!

Uprawiaj zamiokulkasa zamiolistnego w odpowiedniej doniczce

Na wstępie warto zaznaczyć, że zamiokulkasy cenione są za swoją wytrzymałość. W naturze rośnie na suchych i kamienistych terenach, które raczej nie kojarzą się z żyznymi czarnoziemami. Pomimo tego i tak trzeba pamiętać o odpowiednio dobranej doniczce. W warunkach domowych zamiokulkas najlepiej rośnie w przepuszczalnej doniczce z drenażem, która nie gromadzi wody. Dzięki temu jej korzenie nie zgniją. Jeśli jednak trzymasz ją w „zamknięciu” – jak najszybciej przesadź roślinę do nowej doniczki. W innym przypadku za chwilę zaczniesz obserwować stopniowe żółknięcie i opadanie dolnych liści.

Chcesz kwitnącego zamiokulkasa? Posadź go w odpowiednich warunkach

W warunkach naturalnych zamiokulkas…   jeśli chodzi o warunki odczynu gleby. Zachowaj lekko kwasowy do neutralnego odczyn, aby dostarczyć mu optymalne środowisko wzrostu.

Kluczem do sukcesu podlewanie i nawożenie zamiokulkasa

Unikaj nadmiernego podlewania, gdyż zamiokulkas gromadzi wodę i lepiej się czuje podczas „suszy” . Nawożenie również warto ograniczyć – stosuj delikatny nawóz wczesną wiosną i latem. 

Oszczędne podlewanie zamiokulkasa ma też inny cel. Jeśli przelejesz roślinę, to wyrastające korzenie zaczną gnić. Jak wspomniałem – roślina preferuje okresowe susze między podlewaniem, jest to bardzo ważne dla pielęgnacji roślin ze zdolnością do gromadzenia wody.

Jak rozmnażać zamię?

Zamiokulkas łatwo rozmnaża się przez podział kłącza. Wystarczy stworzyć kilka sadzonek liściowych, a przy odpowiednich warunkach, będziesz miał wkrótce prężnie rozwijające się krzewy. Dbaj o młode rośliny, zachowując odpowiednią odległość między nimi. Zapewni to odpowiedni rozkwit. 

A co, jeśli roślina żółknie?

Żółknięcie liści wynika z nadmiernego podlewania. Aby uniknąć tych problemów, konieczne jest utrzymanie umiarkowanej wilgotności podczas podlewania i zapewnienie odpowiedniego drenażu w doniczce. Tylko i aż tyle. 

Uważaj choroby, szkodniki i… przeciągi!

Mimo że zamiokulkas jest odporny, unikaj wystawiania go na długotrwały przeciąg. Choć potrafi przetrwać nieco zimniejsze warunki, chronienie go przed zimnymi powiewami jest zawsze wskazane.

Co musisz wiedzieć o kwitnieniu zamiokulkasa zamiolistnego

Kwiat zamiokulkasa

Kwiat żelaznej rośliny jest stosunkowo mały i skromny w porównaniu do okazałych liści, które są charakterystyczną cechą tej rośliny. Kwiaty zamiokulkasa składają się z niewielkich, jasnozielonych kwiatuszków zebranej w kłosowate kwiatostany. Są one zazwyczaj ukryte pomiędzy liśćmi i nie wyróżniają się zbytnio na tle bujnych liści. Kwiaty zamiokulkasa rzadko pojawiają się w warunkach domowych, ale gdy już zakwitną, dodają uroku tej roślinie.

Gdy pęd zaczyna się wydłużać, a kwiatostan gromadzi siłę, możesz spodziewać się uroczych kwiatów.

kwiat zamiokulkasa

Co zrobić, by zakwitł?

W warunkach naturalnych zamiokulkas rzadko kwitnie, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy stworzyć sprzyjające do zakwitnięcia zamiokulkasa. Dzieje się to zazwyczaj latem, prezentując kłosy z białymi lub różowymi kwiatami. Jakie więc należy zapewnić warunki, by pojawiły się kwiaty? Moim zdaniem najważniejsze są te 4 czynniki:  

  1. Odpowiednie warunki świetlne: Zamiokulkas preferuje jasne, ale rozproszone światło. Umieść roślinę w nasłonecznionym pomieszczeniu, ale nie wystawiaj jej na bezpośrednio na światło słoneczne! W głębi pokoju będzie jej lepiej.
  2. Optymalna temperatura: zapewnij stabilną temperaturę – najlepiej w zakresie 18-24°C. Unikaj nagłych zmian temperatury, zwłaszcza zimą.
  3. Umiarkowane podlewanie: Zamiokulkas jest rośliną sukulentową, która przechowuje wodę w swoich liściach i kłączach. Podlewanie więc powinno być umiarkowane. Zbyt intensywne sprawi, że roślina zacznie żółknąć. Pamiętaj też, by robić to regularnie.
  4. Cierpliwość: W mojej ocenie najważniejszy punkt. Kwitnienie zamiokulkasa może zależeć od wielu czynników. Czasem nie mamy na nie wpływu. Jeśli będziesz odpowiednio pielęgnować zamiokulkasa, kwiat (a raczej ogonek) w końcu wyrośnie! 

Czy zamiokulkas jest trujący?

Tak! Zamiokulkas zawiera w listkach i łodygach toksyczne związki chemiczne, które mogą być szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jeśli tylko zostaną spożycie w dużych ilościach. Objawy zatrucia, to podrażnienie jamy ustnej, ból brzucha, nudności, biegunka i wymioty. Dlatego jeśli masz dzieci albo zwierzęta, pamiętaj o tym. W przypadku, gdy dojdzie do spożycia – skonsultuj się natychmiast z toksykologiem lub weterynarzem.

Zamiokulkas wymaga sporo uwagi. Nawet jeśli wszystko robimy dobrze, nadal naszą pracę przy tej roślinie mogą zniweczyć choroby i szkodniki. Ale głowa do góry! Jeśli tylko uporasz się ze wszystkimi przeciwnościami, to zyskasz nie tylko piękną roślinę, lecz także kawałek egzotycznego Zanzibaru w Twoim domu. A sam zamiokulkas doskonale sobie poradzi jako centralna atrakcja. 

Scroll to Top