Ogrody w stylu angielskim – wszystko, co musisz wiedzieć!

ogrod w stylu angielskim

Ogród angielski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych (i romantycznych!) stylów ogrodowych na świecie. Od razu go poznasz poznasz po charakterystycznym i harmonijnym połączeniu naturalnych elementów ze starannie zaplanowaną przestrzenią. Sama myśl o krzewach, pnączach, murkach piętrowych i małej architekturze od razu sprawia, że wiemy o jaki styl chodzi.

Nim jednak postanowisz sprawdzić to na własnej skórze i weźmiesz się za zaprojektowanie Twojej działki w tym stylu, musisz poznać kilka aranżacyjnych sekretów.

Jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?

Krajobraz, symetria i układ przestrzenny to tajemnica sukcesu podczas aranżacji!

Ogród w stylu angielskim dąży do harmonijnego wpasowania się w naturalny krajobraz. Często obejmuje pagórki, wzgórza lub stawy. Takie umiejscowienie nadaje mu organiczną estetykę. Układ przestrzenny jest zazwyczaj swobodny i nieregularny, z krętymi ścieżkami, kaskadami, łukowatymi alejkami i delikatnymi mostkami. Kształt ogrodu powinien zawsze być symetryczny. Wiele w nim prostych linii, elementów małej architektury, czy drzew i kwiatów, które naturalnie odgrywają najważniejszą rolę

Rozłożyste drzewa owocowe, kwiaty, przycięte żywopłoty, a może królowe róże i klomby? Jakie gatunki roślin wziąć pod uwagę podczas projektowania?

Kwiaty odgrywają kluczową rolę. Charakterystyczne są obfite rabaty, które są mieszanką różnorodnych odmian kwiatów o różnych wysokościach i kolorach. Popularne rośliny, które powinny znaleźć się w tym stylu, to przede wszystkim róże, stokrotki, astilbe, floksy, chabry, lilie, hortensje i wiele innych. Istotne jest również dbanie o sezonowe kwitnienie, aby zapewnić ciągłość kolorów i zapachów przez cały sezon.

W ogrodzie angielskim sprawdzą się rośliny pnące. Często są wykorzystywane do zdobienia ścian, altan, ogrodzeń i pergoli. Bluszcz, powojniki, pnące róże czy fantazyjnie gięte winorośle nadają ogrodowi w stylu angielskim romantycznego i bujnego charakteru.

Pomimo tego, że będą królować róże, warto się też posadzić gatunki roślin, które zamienią ogród w istny gąszcz

Trochę trawnika, trochę oczek wodnych. Co wyróżnia angielski ogród?

Trawniki odgrywają ważną rolę. Powinny być zadbane, regularnie koszone i utrzymane w dobrej kondycji – w nasłonecznionym miejscu może być to nie lada wyzwanie. Dodatkowo, można dodać elementy dekoracyjne, takie jak małe alejki w trawniku, kwiatowe kręgi czy ozdobne topiary. 

Jeśli jest na tyle przestrzeni, to zbiornik wodny jest must have w takim stylu! Uwaga – gdy już zdecydujesz się, by zaaranżować ogród w stylu angielskim, to przestrzeń powinna być symetryczna. A przynajmniej powinna sprawiać takie wrażenie. 

A co z wszelkimi głazami? Kamienie lub głazy rozmieszczone bezpośrednio na ziemi, nawet jeśli ukryte wśród wielu gatunków roślin, po prostu muszą znaleźć się na takiej przestrzeni, ponieważ tworzą nieodłączny element tych ogródków krajobrazowych.

Nie zapominaj o elementach dekoracyjnych. Rzeźby, kute ławki, donice czy metalowe pergole to równie ważny element

Tak jak przy tworzeniu ogrodu w stylu japońskim, ważną funkcję spełniają delikatne elementy dekoracyjne, takie jak fontanny, rzeźby, kute żeliwne ławki, donice czy metalowe pergole. Te subtelne akcenty wzbogacają atmosferę miejsca i nadają mu romantyczny charakter.

Meble i dodatki to cecha charakterystyczna ogrodów w stylu angielskim. Nawet jeśli ukryte pośród byliny – muszą być. Zaś geometryczne formy i starannie zaplanowany układ sprawią, że poczujesz się jak w posiadłości samego Williama Kenta.

Scroll to Top